Uszkodzona matryca ?

 

Jeśli masz uszkodzą matrycę w swoim laptopie to prawdopodobnie pragniesz jak najszybciej pozbyć się tej usterki, ponieważ w żaden sposób nie możesz korzystać ze swojego sprzętu. Wymiana tej usterki jest dość zaawansowaną czynnością, dlatego powinieneś przekazać to zadanie fachowcom (np. pracującym w naszym serwisie komputerowym), o ile nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem komputerów.

 

Po pierwsze, koniecznie należy się upewnić, że przyczyną braku obrazu jest uszkodzona matryca. Inne powody takiego stanu rzeczy to: uszkodzenie inwertera, uszkodzenie kabla sygnałowego bądź defekt karty graficznej. W tym celu, wystarczy podłączyć do swojego laptopa monitor zewnętrzny.

 

Jeśli obraz się pojawi, to oznacza, że problemem może być tasiemka łącząca matrycę z płytą główną laptopa. Brak obrazu bądź jego zakłócenia wskazują, że problem tkwi w karcie graficznej, a nie w samej matrycy.

 

Jeśli zdecydowałeś się na wymianę matrycy swojego notebooka, to kolejnym krokiem jest upewnienie się, co do jej modelu. W tym celu należy ją rozmontować. Pamiętaj, aby najpierw odłączyć laptop od zasilania oraz wyjąć baterię, co zapobiega ewentualnemu zwarciu i uszkodzeniu naszego sprzętu. W celu demontażu matrycy wystarczy zazwyczaj odkręcić kilka śrubek (niekiedy są one schowane za gumową nakładką) i zdjąć jej ramkę stanowiącą obudowę. Po wykonaniu tych czynności, możliwe jest sprawdzenie podłączenia do inwertera, a następnie tego, czy taśma sygnałowa jest prawidłowo wpięta. Niekiedy wystarczy wykonać tylko te czynności, aby wyczekiwany obraz się pojawił.

 

Po zdementowaniu matrycy, widzimy jej dokładny model, który możemy zakupić. Warto sprawdzić także wymiary czy rodzaje mocowań, aby nasz zakup był w 100% odpowiedni. Kolejnym krokiem, jeśli już posiadamy nową matrycę, jest oczywiście jej montaż w miejscu uszkodzonego egzemplarza.

 

Należy zachować przy tym szczególną ostrożność, ponieważ stosunkowo łatwo jest coś uszkodzić.

 

Uwaga: Wszystkie wyżej opisane czynności są wykonywane na odpowiedzialność użytkownika. Taka czynność jak wymiana uszkodzonej matrycy powinna być przeprowadzona przez fachowców.

 

Jeśli masz uszkodzoną matrycę i nie czujesz się na siłach, aby wymienić ją samodzielnie, skontaktuj się z naszym serwisem komputerowym!